3 svarīgākās lietas, ko ņemt vērā, ja pārdod mežu vai citu īpašumu

mežs

Ja esi nolēmis pārdot meža īpašumu vai cirsmu, tad, protams, ir svarīgi vienoties par vēlamo cenu. Taču, lai darījums nesagādātu vilšanos, ir vērts pamatīgi iedziļināties pirkuma līgumā. Nav arī noslēpums, ka liela daļa cilvēku juridiskus dokumentus apskata pavirši vai nelasa vispār. Taču šāda pieeja var izmaksāt dārgi.

Pirms parakstīšanas iepazīsties ar līgumu

Vienmēr kārtīgi izlasi līgumu, pirms paraksti to. Ja kaut kas šķiet nesaprotams vai aizdomīgs, nekautrējies, bet palūdz potenciālo pircēju izskaidrot jebkuru no līguma punktiem. Ja otra puse nevēlas sadarboties vai līguma saturs joprojām šķiet aizdomīgs, labāk to neparakstīt, pat ja piedāvātais darījums šķiet vilinošs.

Ja par tehniskām niansēm, tad noderīgi ir atcerēties, ka līguma spēkā esamību neietekmē tas, kurš – pircējs vai pārdevējs – paraksta to pirmais. Turklāt noteikti vērts izmantot iespēju dokumentus parakstīt elektroniski, arī notāra vizīti iespējams organizēt digitāli.

Pārbaudi darījuma partnera uzticamību

Pārbaudīt uzņēmuma reputāciju pirms jebkāda veida darījuma vienmēr atmaksājas. Palasi pieejamās atsauksmes, apjautājies paziņām, vai nav bijusi pieredze ar cirsmas, meža vai cita īpašuma pārdošanu. Tāpat pārbaudi uzņēmuma maksātspēju, noskaidro, vai tam nav parādu. Tas viss palīdzēs garantēt, ka darījums noritēs droši.

Noskaidro, kāds darījums tev būs vispiemērotākais

Pārdot mežu vari dažādos veidos – gan cirsmu (tikai augošus kokus), gan arī kokus kopā ar visu zemi. Katram no darījuma veidiem ir savas priekšrocības – pārdodot cirsmu saglabāsi zemi savā īpašumā un varēsi to apsaimniekot arī turpmāk. Savukārt pārdot īpašumu kopā ar zemi labāk būs tad, ja pats ar to rīkoties neplāno, turklāt šādā veidā atbrīvosies arī no zemes īpašnieka pienākumiem – piemēram, nekustamā īpašuma nodokļa u.c. Ja nespēj izlemt, kurš darījuma veids būs tev izdevīgākais, ieteicams ir konsultēties ar profesionāļiem.

SIA “Trovent” ir vietējais uzņēmums, kas apvieno meža nozares ekspertus un mežus apsaimnieko pēc ilgstpējīgas prakses principiem. Uzņēmums ir arī organizācijas “Latvijas Meža īpašnieku biedrība” biedrs. Ja vēlies konsultāciju par sava meža vai cirsmas pārdošanu , kā arī gribi noskaidrot, kādu cenu vari saņemt, raksti uz e-pastu info {at] trovent.lv, zvani pa tālruni 29429555 vai aizpildi kontaktformu.