KAS IR SĪKĀ MOTORIKA UN KĀPĒC TĀS ATTĪSTĪŠANA IR SVARĪGA?

Sīkā motorika ir bērnu attīstībai svarīgs aspekts, kas ietekmē viņu ikdienu un kam ir liela nozīme prasmju un iemaņu attīstīšanai. Sīkā motorika ietver pirkstu muskuļu darbību, precizitāti un spēju izpildīt uzdevumus, kas saistās ar smalku kustību veikšanu. 

Attīstot sīko motoriku, bērni iemācās paveikt ikdienas darbus, izpausties mākslā un radošumā, kā arī sasniegt veiksmes skolā un sociālajā dzīvē. Jo vairāk bērns darbojas ar sīkiem priekšmetiem, jo labāk tiek attīstīti sīkās motorikas muskuļi, kļūstot tiem stiprākiem.

Kā sīkā motorika atspaidojas uz bērna turpmāko attīstību un socializēšanos?

Bērniem, kuru sīkā motorika ir labi attīstīta, ir vieglāk veikt ikdienas darbības, kā, piemēram, sasiet šņores, aizpogāt kreklu, griezt, plēst aplikācijas u.c. Attīstot šīs iemaņas, bērns kļūst neatkarīgāks, patstāvīgāks un pašpārliecinātāks.

Attīstot sīko motoriku, bērni mācās koncentrēties uz noteiktā uzdevuma izpildīšanu, veikt secīgas darbības, kas veicina loģisko domāšanu un kognitīvo attīstību.

Nenoliedzami būtiski attīstīt sīko motoriku rakstīšanas un lasīšanas iemaņu aktivizēšanai. Bērni, kuru sīkā motorika ir labāk attīstīta, spēj raitāk un vieglāk rakstīt un kopumā labāk veicas rakstīšanas iemaņu virzībā. 

Sīkās motorikas attīstīšana ļauj bērniem izpausties radoši, veidojot skaistus zīmējumus, darot rokasdarbus, piemēram, veidojot kolāžas. Tas palīdz arī attīstīt bērna izteiksmes veidus un radošuma spējas. Jo bērns vairāk ir apguvis sīkās motorikas uzdevumus, jo veiksmīgāk spēj izpildīt dažādus radošus darbus.

Koordinācijas attīstīšana iet vienā solī ar sīkās motorikas prasmēm. Bērnam ir jāspēj satvert, piemēram, otiņa vai zīmulis, un jāspēj veikt kontrolētas darbības: krāsot, zīmēt, švīkāt u.tml.

Šo prasmju attīstība ir ļoti būtiska jau no mazotnes, tiklīdz bērns sāk izrādīt interesi par priekšmetu satveršanu. Jau tik agrā vecumā sākas bērna sagatavošana pirmsskolai, kur bērnam ir jābūt spējīgam apgūt dažādas mācību iemaņas, kā lasīšanu, rakstīšana, rēķināšanu u.c.

Sīkās motorikas attīstīšana – TOP 3 veidi

Kā noprotams, sīkas motorikas attīstīšana ir ļoti svarīga jau no bērna pirmās intereses izrādīšanas par priekšmetu saķeršanu. Viņa vispārējai attīstībai to var veicināt ar dažādām aizraujošām rotaļlietām vai spēlēm.

Kā viena no top sīkās motorikas veicināšanas aktivitātēm ir puzles likšana. Izvēloties bērna vecumam atbilstošas sarežģītības pakāpes puzli, var attīstīt gan koordināciju, gan loģiku, ka noteiktā secībā veiktas darbības noved pie rezultāta.

Lego konstruktori arī ir populāri, kas ir iecienīti gan mazajiem, gan arī jau skolas vecuma bērniem. Lego konstruktoriem ir gan lielākas, gan mazākas detaļas, kas prasa smalkas pirkstu un roku kustības, lai tos savstarpēji savienotu. Tādējādi attīstās pirkstu veiklība, koordinācija, tiek attīstīta telpiskā izpratne un arī loģika. 

Populārie Lego Duplo konstruktori ir piemēroti bērniem jau no  1,5 gadu vecuma. Lego Duplo detaļas ir lielākas, bērniem viegli saprotamas un drošas, jo izslēdz aizrīšanās risku. Tādējādi jau tik agrā vecumā bērnam ir iespēja radoši izpausties, būvējot torņus, mājas, trases u.c. Lego Duplo var būt arī lielisks veids, kā vecākiem kopīgi pavadīt laiku ar mazajiem bērniem un veicināt viņu izglītošanos un iemaņu attīstību.

Papīra plēšana ir visvienkāršākais sīkās motorikas attīstīšanas paņēmiens. Lai plēstu papīru, ir jāizmanto dažādi muskuļi, lai kontrolētu un attīstītu plēšanas kustību un tās tehniku. Bērniem ir jākoncentrējas uz plēšanas procesu un jābūt pacietīgiem, lai veiktu uzdevumu līdz galam, tāpēc tas ir teicams veids, kā veicināt koncentrēšanās spējas. Turklāt saplēstos papīra gabaliņus var veikli izmantot kādā radošā aktivitātē.

Šie ir tikai trīs populārākie veidi, kā veicināt sīkās motorikas attīstīšanu. Tā ir svarīga ne tikai mazākajiem, bet arī jau skolas vecuma bērniem un pat pieaugušajiem! Dažādi Lego konstruktori ir pieejami visām vecuma grupām, arī pieaugušajiem. Interneta veikalā 220.lv atrodamas visas Lego sērijas: Lego Duplo, Lego City, Lego Friends, Lego pieaugušajiem u.c., kas ļoti ērti sakārtotas kategorijās,kas atvieglo pirkuma izvēli!